Gmina Niechanowo
Powróć do: Prezentacja Gminy

Atrakcje turystyczne

Są miejscowości, których dzieje wyjątkowo silnie splatają się z historią. Spośród takich tylko nieliczne mogą poszczycić się tym, że były blisko związane z kolebką naszej państwowości. Do tych miejscowości zalicza się Niechanowo. Pragnąc przybliżyć historię i piękno Ziemi Niechanowskiej – proponujemy zwiedzić i obejrzeć zabytki kultury i ciekawe miejsca.

Drewniany kościół z 1776 roku pod wezwaniem św. Jakuba w centrum Niechanowa. Po modernizacji w 1908 roku zyskał murowaną część nawy oraz wieżę. Część drewniana kryta jest gontem. Rokokowe wnętrze świątyni pochodzi z XVIII wieku.

Przy kościele znajduje się nagrobek Jana Krasickiego (1785 – 1848)

Pałac barokowo – klasycystyczny (1783-1784) Garczyńskich, z portykiem czterokolumnowym dobudowanym na początku XIX wieku.

Przy nim znajdują się duże oficyny z początku i końca XIX wieku, w których mieści się obecnie Ośrodek Zdrowia i budynek mieszkalny.

Park krajobrazowy przypałacowy z bogatym drzewostanem, w którego skład wchodzi aleja grabowa oraz pomnikowe drzewa: klon – jawor odmiany purpurowej, buk pospolity i sosna czarna.

W Arcugowie znajduje się dwór z 1815 roku, wzniesiony dla ówczesnego właściciela majątku MICHAŁA ROŻNOWSKIEGO, z parkiem krajobrazowym z pierwszej połowy XIX w.

W Mierzewie możemy podziwiać  pałac z roku 1880 – 90 z otaczającym go parkiem, jak również staw.

W Kędzierzynie możemy poszczycić się budynkiem z 1889 roku, w którym kiedyś znajdowała się szkoła.

Kościół i plebania w Kędzierzynie istniały tu już przed 1413 r. Kościół uległ zniszczeniu, a nowy murowany, wybudowano w 1840 roku.

W Gurówku znajduje się zabytkowy budynek po dawnej szkole.

W Gurowie w 1985 roku na pamiątkę spalonego kościoła postawiono krzyż.

Mieszkańcy mogą być dumni z zabytkowej figury z 1889 roku.

Jarząbkowo
Pierwsza wzmianka pochodzi z  1399 r. Najstarszymi właścicielami wsi był ród Awdańców. Wybudowali oni w XII w. Kościół, który uległ zniszczeniu. Przed 1520  rokiem odbudowano kościół murowany, który restaurowano w 1864 r. a następnie w 1929r. W 1498r. właścicielami wsi byli Jan i Katarzyna Czechowscy ze Świniar. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się zabytkowy, pochodzący z 1847r., nagrobek Marcjanny Prądzyńskiej.

Karsewo
Najstarsza wzmianka pochodzi z 1369 r. W 1520 roku wieś płaciła dziesięcinę do kościoła św. Jakuba w Niechanowie. Właścicielami wsi były rody: Leszczyców i Pojarów. We wsi znajduje się dworek, który należał do rodzony Roeslerów.

Żółcz
Najstarsza wzmianka pochodzi z 1392r. Właścicielami byli Żółeccy z Wczelów. W 1406r. pod Żółczem istniała wieś Chodzibórz – dziś pola uprawne. We wsi znajduje się dwór z  ub. wieku.

Jelitowo
Najstarsza wzmianka pochodzi z 1580 roku. Właścicielami wsi była rodzina Jelitowskich.
W połowie XIX wieku Jelitowo należało do rodziny Chanowskich. We wsi znajduje się dwór, wybudowany w XIX wieku.